ATTENTION PRA WINNERS - UPLOAD YOUR HEADSHOTS AND BIOS BEFORE THE EVENT

Please upload your details/your agency winner’s details, so that we may better highlight their accomplishments during the awards ceremonies.

 

Distinguished Executive Recipients

Department of Commerce

 Venkatachalam Ramaswamy

OFFICE OF THE SECRETARY OF DEFENSE

William E. Brazis
Edward J. Case
Anne J. McAndrew
Michael L. Rhodes
Mary E. Tompkey

DEPARTMENT OF THE AIR FORCE

Timothy K. Bridges
Daniel R. Sitterly
Kevin E. Williams

DEPARTMENT OF THE ARMY

Edward Earl Belk, Jr.
Daniel Q. Bradford
Douglas W. Lamont

DEPARTMENT OF THE NAVY

Mark D. Andress
Joseph B. Marshall, Jr.
Garry R. Newton
Allison F. Stiller

DEPARTMENT OF ENERGY

Philip T. Calbos
Charles W. Taylor

ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY

Michelle L. Pirzadeh
Eric H. Schaaf
Michael W. Slimak

DEPARTMENT OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

Sherri A. Berger
Lester D. Cash
Mary Elizabeth Clarke
Jean D. Moody-Williams
Melinda K. Plaisier

DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

 Soraya Correa
Daniel M. Cotter
Ronald D. Vitiello

DEPARTMENT OF JUSTICE OFFICE OF THE INSPECTOR GENERAL 

William M. Blier

NATIONAL AERONAUTICS AND SPACE ADMINISTRATION

Michael Freilich
Mark S. Geyer
Kathryn Lueders
Joseph S. Mahaley
Janet E. Petro

NATIONAL TRANSPORTATION SAFETY BOARD

Edward Benthall, Jr.

OFFICE OF MANAGEMENT AND BUDGET

Mark Steven Sandy

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION

Stephanie J. Hall

DEPARTMENT OF TRANSPORTATION

Judy S. Kaleta
Walter Waidelich

DEPARTMENT OF THE TREASURY

Andrew P. Baukol

UNITED STATES AGENCY FOR INTERNATIONAL DEVELOPMENT

Gloria D. Steele

DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS OFFICE OF THE INSPECTOR GENERAL

John D. Daigh, Jr.

 

DEPARTMENT OF AGRICULTURE 

Johnie N. Jenkins

DEPARTMENT OF THE ARMY

Mark B. Tischler

DEPARTMENT OF THE NAVY

George Akst

Distinguished Professional Recipients

 

DEPARTMENT OF AGRICULTURE 

Simon Y. Liu
Theresa A. Nintemann

DEPARTMENT OF COMMERCE

Benjamin P. Friedman
Jacqueline M. Stone

OFFICE OF THE SECRETARY OF DEFENSE

Bradley B. Bunn
Edward J. Fish, Sr.
Jose M. Gonzalez
David F. Helvey
Marc S. Magdinec
David E. McDermott
Essye Miller
James P. Woolsey III

DEPARTMENT OF THE AIR FORCE

Russell J. Frasz
George R. Gagnon
Carolyn M. Gleason
Wendy Joanne Kay
Jennifer L. Miller
Valerie L. Muck
Joseph M. Oder
Pamela C. Schwenke

DEPARTMENT OF THE ARMY

Michael R. Hutchison
Christopher J. Lowman
David M. Thiede

DEPARTMENT OF THE NAVY

Thomas J. Beutner
Dennis Biddick
William P. Bray
Mark E. Kosnik
William R. O'Donnell
Thomas G. Rudowsky
Frederick J. Stefany III
Samuel G. Worth

DEPARTMENT OF ENERGY

Virginia A. Pearson

ENVIRONMENTAL PROTECTION AGENCY 

Peter C. Grevatt
Donna J. Vizian

FEDERAL TRADE COMMISSION

James A. Kohm
Markus H. Meier

DEPARTMENT OF HEALTH AND HUMAN SERVICES

Erik Peter Mettler

DEPARTMENT OF HOMELAND SECURITY

Thomas M. Cioppa
Albert Curry, Jr.
Kenneth T. Jenkins, Jr.
Judson W. Murdock II
Carla L. Provost

DEPARTMENT OF THE INTERIOR

Terrance J. Fulp

DEPARTMENT OF THE INTERIOR OFFICE OF THE INSPECTOR GENERAL

Stephen A. Hardgrove

DEPARTMENT OF JUSTICE

Michael S. Raab

NATIONAL AERONAUTICS AND SPACE ADMINISTRATION

Andrew Hunter
Christyl C. Johnson
Debra L. Johnson
Michael T. Kirsch
David D. McBride
Marla Esther Perez-Davis
Shawn M. Quinn
Daniel P. Shaver
Laurence A. Sivic
Daniel J. Tenney
Clayton P. Turner
Lisa Anne Watson-Morgan
David F. Young

NATIONAL SCIENCE FOUNDATION

Kelly K. Falkner

NUCLEAR REGULATORY COMMISSION

Anne T. Boland
Margaret M. Doane
Thomas W. Rich

OFFICE OF MANAGEMENT AND BUDGET

David J. Rowe

SOCIAL SECURITY ADMINISTRATION

Mary L. Horne

DEPARTMENT OF STATE

Michelle Bernier-Toth
Maegan L. Conklin
Eliot Kang
Jeffrey C. Mounts
David S. Newman
Marc L. Ostfield
Lee R. Schwartz

DEPARTMENT OF TRANSPORTATION 

Nathaniel M. Beuse

DEPARTMENT OF THE TREASURY

Nancy A. Sieger
Charlene E. Williams

DEPARTMENT OF VETERANS AFFAIRS

Lisa M. Pape

Meritorious Executive Recipients

 

DEPARTMENT OF AGRICULTURE

David L. Suarez

DEPARTMENT OF COMMERCE

Mark A. Cohen

OFFICE OF THE SECRETARY OF DEFENSE

Michael d'Annunzio

DEPARTMENT OF THE AIR FORCE

Michael T. Eismann
Don H. Kendrick
Daniel B. Miracle

DEPARTMENT OF THE NAVY

Frank Putzu
Earl G. Williams

NATIONAL AERONAUTICS AND SPACE ADMINISTRATION 

Lisa Ann Guerra

OFFICE OF PERSONNEL MANAGEMENT

Ronald V. Gresch

Meritorious Professional Recipients


 

A Look Back at the 2017 PRA Summit